Sveučilišni odjel zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu i Udruga ALUMNI SOZS obilježit će Svjetski dan šećerne bolesti 14. studenog 2023. godine s početkom u 12 sati u Vijećnici SOZS-a, 5. kat (Zgrada tri fakulteta).
Svim zainteresiranim djelatnicima sastavnica Sveučilišta u zgradi Z3F (PMF, KTF, PFST, Sveučilišni odjel za studije mora, Sveučilišni odjel za forenzične znanosti) izmjeriti će se razina šećera u krvi, vrijednost krvnog tlaka te će moći dobiti savjete vezane za šećernu bolest. Mjerenje će se moći obaviti u vremenu 12,00-14,00 sati.

Diabetes

Svjetski dan dijabetesa (WDD) pokrenuli su 1991. IDF (International Diabetes Federation) i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) kao odgovor na sve veće prijetnje zdravlju koju predstavlja dijabetes.
Svjetski dan dijabetesa postao je službeni dan Ujedinjenih naroda 2006. godine donošenjem Rezolucije Ujedinjenih naroda 61/225. Obilježava se svake godine 14. studenoga, na rođendan Sir Fredericka Bantinga, koji je zajedno s Charlesom Bestom 1922. otkrio inzulin.

Svjetski dan dijabetesa je najveća svjetska kampanja podizanja svijesti o dijabetesu.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja ovog dana je „Edukacijom do bolje sutrašnjice“.

Nekoliko činjenica o šećernoj bolesti:·
Prošle godine je u Svijetu sa šećernom bolesti živjelo 537 milijuna odraslih osoba (1 od 10), a očekuje se da će taj broj porasti na 643 milijuna do 2030. i 783 milijuna do 2045.
Gotovo 1 od 2 odrasle osobe (44%) ima nedijagnosticiranu šećernu bolest (procjenjuje se da je na svjetskoj razini to 240 milijuna osoba), a većina ima šećernu bolest tipa 2.
U Svijetu 541 milijun odraslih osoba ima povećan rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.