Primaljstvo: Temelj zdravstvene skrbi i tradicije
Primaljstvo je jedna od najstarijih medicinskih profesija, čija povijest svjedoči o važnosti brige za majke i novorođenčad kao pokazatelju društvenog razvoja. Danas primalje igraju ključnu ulogu u pružanju podrške ženama prije, tijekom i nakon porođaja. S obzirom na ubrzan razvoj medicine i uvođenje novih dijagnostičkih i terapijskih postupaka, visokoškolska naobrazba postala je nužnost za ovu profesiju.
Razvoj obrazovanja za primalje u Hrvatskoj
Usvajanje Zakona o primaljstvu i njegova implementacija omogućili su osnivanje preddiplomskih i diplomskih studija, zasad dostupnih u Rijeci i Splitu.Prof. dr. sc. Irena Drmić Hofman, v.d. pročelnica Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija u Splitu, istaknula je velik interes za studij:"Na prijediplomskom studiju upisujemo 15 studenata, a interes je tri puta veći. Predali smo zahtjev za odobrenje sveučilišnog diplomskog studija za magistre primaljstva i nadamo se njegovom skorom odobrenju."
Splitsko rodilište Kliničkog bolničkog centra (KBC) godišnje bilježi oko 4.000 poroda, najviše u Hrvatskoj. Jelena Jerković, univ. bacc. obs., glavna sestra splitskog rodilišta i predsjednica organizacijskog odbora simpozija, naglasila je važnost kontinuiranog zapošljavanja:"Studentice prijediplomskog studija obavljaju vježbe u našem rodilištu, uz mentorstvo iskusnih primalja, što nam omogućuje kvalitetan uvid u njihove sposobnosti. Zahvaljujući podršci uprave KBC-a Split, natječaji za zapošljavanje novih primalja otvaraju se odmah po završetku studija."
Predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode, prof. prim. dr. sc. Marko Dražen Mimica, naglasio je da su primalje temelj rada u rodilištu te je nužno educirati veći broj stručnjaka kako bi se osigurala kvaliteta skrbi.
Izazovi u ostatku Hrvatske
U mnogim dijelovima zemlje, rodilišta se suočavaju s manjkom educiranih primalja, što ih prisiljava na zapošljavanje primalja asistentica koje ne mogu samostalno obavljati porode.Biserka Matok Glavaš, mag. med. techn., iz Hrvatske komore primalja, upozorila je na izazove budućnosti:"Tijekom idućih deset godina gotovo 900 primalja odlazi u mirovinu, dok će, prema trenutačnim kvotama, studiji u Splitu i Rijeci obrazovati tek 300 novih primalja. Potrebno je proširiti kapacitete postojećih studija i otvoriti nove."
Primalje su prepoznate kao pouzdani stručnjaci koji pružaju podršku, skrb i savjete ženama tijekom trudnoće, poroda i babinja, samostalno nadzirući porode i brinući o novorođenčadi. Njihova uloga uključuje i promicanje prirodnog poroda, prepoznavanje komplikacija te hitne intervencije.
Prvi simpozij "Elija Sotera"
U organizaciji Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija u Splitu i Hrvatske komore primalja - podružnice Splitsko-dalmatinske županije, održan je prvi simpozij simboličnog naziva "Elija Sotera", po prvoj poznatoj primalji na ovom prostoru, koja je živjela u 2. stoljeću u Saloni.Elija Sotera ostavila je neizbrisiv trag u svom vremenu, a njen nadgrobni spomenik, pronađen kod Vranjica, danas se čuva u Arheološkom muzeju u Splitu. Replika stele postavljena je u Klinici za ženske bolesti i porode KBC-a Split, kao podsjetnik na važnost primaljske profesije.
Izv. prof. dr. sc. prim. Damir Roje izjavio je: "Nadamo se da će ovaj simpozij postati tradicija. Spomenik Eliji Soteri podsjetnik je svim primaljama na značaj njihovog poziva i grada u kojem djeluju."
Povodom simpozija, Rotary Club Split i umjetnik Matko Trebotić donirali su šest grafika za uređenje seminarske dvorane dr. Kruno Cambj na splitskoj ginekologiji.
Primaljstvo, oslonac medicinske skrbi kroz povijest i danas, suočava se s izazovima budućnosti. Ova profesija zahtijeva stalnu podršku i razvoj kako bi nastavila osiguravati kvalitetnu skrb za majke i novorođenčad.
Vido prilog o simpoziju može se pogledati na poveznici https://youtu.be/hU1Iyd7Mp-Y