Na okruglom stolu su sudjelovali:
- prof. dr. sc. Ana Poljičanin, dr. med. - Zavod za fiz. medicinu i rehabilitaciju s reumatologijom, KBC Split, Sveučilišni odjel zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu
- Ivana Klarić- Kukuz, physoth. - Sveučilišni odjel zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu
- Goran Tintor, dr. med. - Zavod za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju i opekline, KBC Split
- Branka Medvidović, dr. med. - Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije
- doc. dr. sc. Mario Podrug - Sveučilišni odjel zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu
- uz moderiranje izv. prof. prim. dr. sc. Anamarija Jurčev Savičević, dr. med. - Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, Sveučilišni odjel zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu, Medicinski fakultet Split
Okrugli stol je posvećen limfedemu, bolesti koja nastane kod poremećaja protjecanja limfe kroz finu mrežu limfnih žila. Prema uzroku, razlikujemo primarni limfedem, koji je rezultat kongenitalnih ili idiopatskih malformacija limfnog sustava, te sekundarni limfedem, koji se češće javlja i najčešće je posljedica kirurških zahvata, zračenja, infekcija ili trauma koje oštećuju limfne žile i čvorove. Sekundarni limfedem osobito je čest u onkoloških bolesnika, primjerice nakon liječenja karcinoma dojke, ginekoloških, uroloških i melanomskih tumora.
Pravodobno prepoznavanje bolesti ključno je za sprječavanje nepovratnih fibrotskih promjena i komplikacija poput celulitisa ili limfangiosarkoma. Terapijski pristup limfedemu temelji se na kompleksnoj dekongestivnoj terapiji, koja uključuje manualnu limfnu drenažu, kompresijsku terapiju, ciljane vježbe te edukaciju o njezi kože i samopomoći. U posljednjih desetljeća došlo je do značajnog razvoja kirurških metoda, uključujući limfovenske anastomoze, presađivanje limfnih čvorova te liposukciju u odabranim slučajevima.
Ovom prilikom su se iznijeli aktualni izazovi u dijagnostici i liječenju limfedema, pregled važećih smjernica i najnovijih znanstvenih spoznaja, uz poseban naglasak na važnost multidisciplinarnog pristupa, kontinuirane edukacije i individualiziranog liječenja u svrhu očuvanja funkcionalnosti i kvalitete života pacijenata. Na odlično posjećenom okruglom stolu, uz brojne građane, članove udruga pacijenata, kao i liječnike, odgovorilo se i na sva pitanja iz slušateljstva, koje je imalo priliku u opuštenoj i ugodnoj atmosferi razgovarati s vodećim stručnjacima iz područja dijagnostike, liječenja, rehabilitacije i prevencije limfedema.