nema rezultata...
Nastavnici Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija (SOZS) Sveučilišta u Splitu sudjelovali su na 3. međunarodnom kongresu pod nazivom „Možemo li bolje?“, koji se održao 4. i 5. listopada 2024. godine u Zagrebu u organizaciji Udruge ZA RAne – hrvatska inicijativa. Kongres je okupio brojne domaće i inozemne stručnjake, medicinske sestre i tehničare, s ciljem poticanja rasprave o unaprjeđenju kvalitete zdravstvene skrbi za pacijente s kroničnim ranama.


Sa Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija, kao predavači su sudjelovali:
  1. doc. dr. sc. Mario Marendić – predavanje na temu „Prevencija dermatitisa povezanog s inkontinencijom“
  2. izv. prof. dr. sc. Ana Poljičanin – predavanje na temu „Limfne i venske bolesti su međusobno povezane“


Od vanjskih suradnika SOZS-a, predavanje je održala:
  1. Silvija Radomilović, mag. med. techn., klinički mentor nastavne baze KBC Split – „Epidemiološka obilježja pacijenata liječenih od spontanog pneumotoraksa u KBC-u Split“

Posebno zanimanje izazvala je debata na temu „Njegovatelj ili neformalni njegovatelj u procjeni dekubitusa: ZA ili PROTIV“, u kojoj su aktivno sudjelovali:
  • Ivana Grgić, mag. med. techn.,
  • doc. dr. sc. Mario Podrug,
  • doc. dr. sc. Mario Marendić.


Sudjelovanje nastavnika i suradnika SOZS-a na ovakvim kongresima od iznimne je važnosti za kontinuirani razvoj sestrinske struke i unapređenje zdravstvene skrbi. Kroz aktivno sudjelovanje u raspravama, prezentacijama i debatama, nastavnici dijele svoja znanja i iskustva te pridonose podizanju profesionalnih standarda u sestrinstvu.


Ovakvi događaji omogućuju:
  • razmjenu stručnih znanja među domaćim i međunarodnim sudionicima,
  • unapređenje kliničke prakse temeljem najnovijih istraživanja i smjernica,
  • jačanje suradnje između akademskih institucija i zdravstvenih ustanova.


Kongres „Možemo li bolje?“ još je jednom potvrdio važnost zajedničkog djelovanja u cilju poboljšanja zdravstvene skrbi i osiguranja bolje kvalitete života pacijenata s kroničnim ranama. Nastavnici SOZS-a svojim aktivnim sudjelovanjem nastavili su doprinositi razvoju sestrinske profesije, promičući suvremeni i inovativni pristup u obrazovanju i praksi.