nema rezultata...
U Sveučilišnoj galeriji u Splitu, 9. prosinca 2024. godine, održana je tribina „Žene u medicini“, u organizaciji Instituta za istraživanje migracija iz Zagreba i suorganizaciji Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu. Tribina je okupila devet znanstvenica iz različitih institucija, koje su kroz interdisciplinarni pristup istražile izazove i mogućnosti za osnaživanje žena u medicini.

Tribina je okupila devet znanstvenica iz različitih područja, koje su kroz interdisciplinarne pristupe raspravljale o položaju žena u medicini i znanosti te ponudile potencijalna rješenja za premošćivanje postojećih izazova. Moderatorica tribine bila je doc. dr. sc. Ivana Carev.

Istaknute teme i poruke tribine
Analizirajući omjere zastupljenosti žena i muškaraca na rukovodećim pozicijama, sudionice su zaključile da društvo načelno podupire ravnopravnost spolova, ali da u praksi postoje prepreke poput razlika u plaćama i podzastupljenosti žena na vodećim mjestima. Tribina je istražila fenomene poput „staklenog stropa“ i nevidljivosti žena kroz filozofsku, sociološku, povijesnu i ekonomsko-statističku perspektivu.


Prof. dr. sc. Irena Drmić Hofman, v. d. pročelnice Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu, naglasila je ključnu ulogu osnaživanja žena na vodećim pozicijama, istaknuvši:
„Statistike pokazuju da su žene sve obrazovanije, sklonije cjeloživotnom učenju i predano rade na razvoju svojih karijera. Ipak, ravnopravnost u medicinskoj profesiji ne smije ostati samo deklarativna. Ključno je da žene prepoznaju vlastitu snagu, zauzmu vodeće uloge i tako doprinesu boljoj ravnoteži i kvalitetnijem upravljanju.“ Govoreći iz vlastitog iskustva, prof. dr. sc. Drmić Hofman stavila je naglasak na osnaživanje mladih kolegica i važnost mentorstva u medicinskoj struci.


Panelistice
:
  • Filozofski aspekt: *filozofija žena* - prof. dr. sc. Marina Brčić Kuljiš, Filozofski fakultet u Splitu
  • Sociološki aspekt: *o ženskim pitanjima* - izv. prof. dr. sc. Ivanka Buzov, Filozofski fakultet u Splitu
  • Povijesni aspekt: *značajne žene medicinarke u Hrvatskoj kroz povijest* - dr. sc. Vlatka Dugački, Leksikografski zavod Miroslav Krleža
  • Statistički aspekt: *demometrijski podaci o ženama u medicini i znanosti* - doc. dr. sc. Maja Vizjak, Institut za istraživanje migracija
  • Upravljački aspekt:
    • *biti predstojnica* - doc. dr. sc. Mirela Pavičić Ivelja, pomoćnica ravnatelja KBC Split
    • *biti pročelnica* - prof. dr. sc. Irena Drmić Hofman, Sveučilišni odjel zdravstvenih studija                               
    • *biti prodekanica* - prof. dr. sc. Renata Pecotić, Medicinski fakultet u Splitu       
    • *biti predstojnica klinike* - izv. prof. prim. dr. sc. Daniela Marasović Krstulović, KBC Split                  
    • *biti dobitnica nagrade za životno djelo* - prof. emerius Dušanka Martinović Kaliterna, predsjednica podružnice Akademije medicinskih znanosti Hrvatske  

Zaključak i poruka tribine
Tribina je pružila platformu za raspravu o ključnim pitanjima vezanim uz položaj žena u medicini, naglašavajući potrebu za promjenom društvenih stavova i struktura. Sveučilišni odjel zdravstvenih studija dao je značajan doprinos uspješnoj realizaciji ove inspirativne inicijative, ističući važnost edukacije i podrške ženama u medicinskoj i akademskoj zajednici.




Fotografije: Sveučilište u Splitu