Zaposlenici Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu obilježili su različitim aktivnostima Svjetski dan dijabetesa, koji se svake godine obilježava 14. studenog, s ciljem podizanja svijesti o važnosti prevencije, ranog otkrivanja bolesti i liječenja.

U okviru jednogodišnjeg projekta „UPOZNAJEMO MEDICINSKU BIOKEMIJU“ i obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti, učenici trećih i četvrtih razreda (uz vodstvo nastavnica Gianne Županović, Josipe Caktaš i Ivane Franić) sudjelovali su na prvoj radionici 14. 11. 2023. na Odjelu za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu Kliničkog bolničkog centra Split, koji je također i nastavna baza Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija.

Kroz dvosatno druženje doc. dr. sc. Daniela Šupe-Domić (pročelnica Odsjeka SOZS-a za medicinsko laboratorijsku dijagnostiku), Petra Dumanić i Krešimir Franić (magistri medicinske biokemije) te Silvija Vladislavić (magistra sestrinstva, asistent na SOZS-u) upoznali su učenike s procesima laboratorijske pretrage, najčešće analize krvi, osnovom koje se preciznije postavlja dijagnoza, sprječava razvoj bolesti i prati uspješnost terapije kod pacijenata.

KBC-SKOLA

Učenici su:
  • upoznali način obrade uzoraka u suvremeno opremljenom laboratoriju;
  • ispunili upitnik za procjenu rizika od tipa 2 šećerne bolesti slijedom čega su informirani o načinima smanjenja rizika od razvoja bolesti;
  • pod vodstvom biokemičara, učenici su uspješno jedni drugima utvrdili i mjernim instrumentom očitali vrijednosti glukoze u krvi.
U razgovoru s biokemičarima učenici su informirani o stanjima hipoglikemije, inzulinskoj rezistenciji, vrstama laboratorijskih pretraga slijedom čega će stečena znanja diseminirati u školi u okviru obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti, 14. studenog. Fokus ovogodišnjeg obilježavanja je na dostupnosti edukacije o šećernoj bolesti uz slogan „Edukacijom do bolje sutrašnjice“.

Isti dan, Sveučilišni odjel zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu i Udruga ALUMNI SOZS obilježili su Svjetski dan šećerne bolesti na način da su svim zainteresiranim djelatnicima sastavnica Sveučilišta u Splitu koje se nalaze u Zgradi tri fakulteta, izmjerili razinu šećera u krvi, vrijednost krvnog tlaka te pružili savjete vezane za šećernu bolest. Navedene aktivnosti koordinirali su asistentica Silvija Vladislavić (magistra sestrinstva) i predsjednik Udruge ALUMNI SOZS Ante Buljubašić (magistar sestrinstva). Tvrtke Salus, Abbot i Roche doprinijele su obilježavanju Svjetskog dana dijabetesa donacijom aparatića i trakica za mjerenje šećera u krvi.

U vremenu od 12,00 do 14,00 sati navedenim aktivnostima je obuhvaćeno 50 djelatnika navedenih sastavnica.

20231114120032 20231114122442 20231114120334 20231114130121
20231114120424 20231114122432 20231114134954 20231114120615