Padovi u starijoj životnoj dobi - učestalost, posljedica i prevencija

U Velikoj dvorani Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu, u srijedu 30. studenog 2022. godine, s početkom u 17:00 sati, održana je tribina "Padovi u starijoj životnoj dobi - učestalost, posljedica i prevencija". Ulaz je bio slobodan za sve zainteresirane.

Padovi i lomovi su česti problem u starijoj životnoj dobi. Prosječno, svaka treća osoba starija od 65 godina doživi pad, čije posljedice mogu biti vrlo ozbiljne i težke.
U Republici Hrvatskoj su padovi vodeći uzrok smrtnosti i bolničkog liječenja od ozljeda u starijih osoba.

Redovitom tjelovježbom sprječavaju se padovi i ozljede, hod postaje sigurniji, osoba stabilnija i samostalnija. Tjelesne aktivnosti smanjuju strahove od padova, poboljšavaju zdravlje kardiovaskularnog sustava, kvalitetu sna i sprječavaju depresivna stanja.

Gradska knjižnica Marka Marulića u suradnji sa Sveučilištem u Splitu organizirala je edukaciju na ovu temu, a predavači su bili nastavnici Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija:
  • doc. dr. sc. Ivanka Marinović, dr. med., fizijatar - reumatolog
  • doc. dr. sc. Ivana Marasović Šušnjara, dr. med., specijalist javnog zdravstva