Uvod u radiologiju

Sažetak:

Udžbenik Uvod u radiologiju je prvijenac znanstveno-nastavne literature novog sveučilišnog Odjela za zdravstvene studije Sveučilišta u Splitu. Rukopis se sastoji od 12 poglavlja, od uvodnih povijesnih napomena s kratkom povijesti radiologije/radiografije u našoj zemlji, do kontrole kvalitete i osiguranja kvalitete u radiologiji/radiografiji, a na samom kraju je popis korištene recentne literature.

Rukopis udžbenika obuhvaća sva bitna područja Radiologije, na jednostavan i pregledan način, bez suvišnih detalja. Naime, svrha ovog udžbenika je da na što je moguće jednostavniji način uvede studente radiološke tehnologije, na samom početku njihove edukacije, u složenu materiju koju će izučavati puno detaljnije tijekom drugih, različitih kolegija. Određena poglavlja knjige svakako će dobro doći i studentima diplomskog studija Medicine i Dentalne medicine, koji žele naučiti nešto više o osnovama radiologije, radiološkim metodama pregleda te zaštite od ionizirajućeg i neionizirajućeg zračenja.

Ključne riječi: Radiologija, Vrste zračenja, Rentgenske zrake, Zaštita od zračenja, Radiološki uređaji, Receptori slike, Radiološke metode, Kontrastna sredstva, Kontrola kvalitete u radiologiji, Kompetencije prvostupnika radiološke tehnologije

Naslov: UVOD U RADIOLOGIJU
Autor: Stipan Janković, Frane Mihanović